OCTOBER 12th - 15th

WMRT @ Volvo Ocean Race

Alicante Match Cup

A fleet of ten high-performance M32 catamarans will wow crowds in Alicante, Spain, at the start of the Volvo Ocean Race in a showcase of trademark action and excitement.

The Alicante Match Cup will see the crews – led by some of sailing’s biggest names and most promising talent – go head to head over four days of intense match racing in front of Alicante’s bustling Volvo Ocean Race village.

The line-up for the event includes World Match Racing Tour regulars Yann Guichard (Spindrift Racing), Sam Gilmour (Neptune Racing), Jonas Warrer (Team Warrer) and Sally Barkow (Team Magenta 32).

Teams will be doing battle for one of two coveted places up for grabs at the opening event of the 2018 World Match Racing Tour. Racing will take place from 10am local time each day. A round of fleet racing today will be followed by three days of knock-out stages to determine the final standings.

For many of the teams it will also be a chance to hone their skills ahead of the 2017 WMRT Match Racing World Championship, which takes place in Shenzen, China, from October 24 to 29.

FORMAT OF RACING

QUALIFYING

All teams will race each other in a 6 boat fleet racing format, rotating to allow all 10 teams to race each other. The TOP 2 teams at the end of the qualifying stage will progress to the Quarter Final Stage.

KNOCK OUT STAGES

The Sail Off stage will take the bottom 8 teams from the qualifying stage, sending home 2 teams with 6 progressing to the Quarter Final Stage

Winners will progress through the Quarter Final, Semi Final and Finals stages until we have a winner. 

Course Layout

Confirmed Skippers

Quentin Delapierre (Team Lorina – Golfe du Morbihan)

Nico Delle Karth (Chilli Racing)

Kim Kling (Caprice Match Racing Team)

Pieter-Jan Postma (Sailing Team NL)

Jonas Warrer (Warrer Racing)

Markus Edegran (E11even Racing)

Lukasz Wosinski (Delphia Sailing Team)

Final Results

Overall

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL
3 DEN Jonas Warrer Team Warrer
4 USA Markus Edegran E11even Racing
5 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing
6 USA Sally Barkow Team Magenta 32
7 FRA Quentin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan
8 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team
9 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
10 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team

Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 0 0 0 0

Petit Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 DEN Jonas Warrer Team Warrer 1 1 2
2 USA Markus Edegran E11even Racing 0 0 0

Semi Finals

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 DEN Jonas Warrer Team Warrer 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 1 0 1 3
2 USA Markus Edegran E11even Racing 0 0 1 0 1

Quarter Finals

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 FRA Questin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 DEN Jonas Warrer Team Warrer 0 1 1 1 3
2 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing 1 0 0 0 1
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 USA Markus Edegran E11even Racing 1 1 2
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 0 0
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 1 2
2 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team 0 0 0

Sail Off B

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Quentin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan 1 1 1 3
2 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team 0 1 1 2
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 1 0 0 1

Repechage A

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing 1 1 1 3
2 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 DEN Jonas Warrer Team Warrer 1 0 1 1 3
2 FRA Quentin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan 0 1 0 0 1
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 USA Markus Edegran E11even Racing 1 1 0 0 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 1 1 0 2
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 USA Sally Barkow Team Magenta 32 1 1 1 3
2 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team 0 0 0 0

Qualifying

POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 PEN PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 1 1 1
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 2 2 2 3 2 3
3 USA Sally Barkow Team Magenta 32 1 2 5 4 3 4 1 1
4 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing 3 3 4 2 4 4 4
5 DEN Jonas Warrer Team Warrer 4 6 3 1 4 3 2 5
6 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 5 5 2 3 3 2 5
7 USA Markus Edegran E11even RACING 2 3 3 6 6 5 3 2
7 FRA Quentin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan 4 4 4 5 2 5 6
9 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team 6 5 6 5 1 6 6 4
10 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team 6 6 5 6 6 5