July 4th - 8th

GKSS Match Cup Sweden

GKSS Match Cup Sweden 2018

Host venue

Marstrand, Sweden

Taking it back to the beginning – the only event to feature in every Word Match Racing Tour season, Match Cup Sweden will turn the island of Marstrand into a match racing haven for it’s 25th anniversary year as the home of European match racing. The unpredictable conditions, a guaranteed jaw-dropping spectator turn out and racing just inches from the island’s crowd-lined rocks make this competition one of the most sought after invitations on the WMRT calendar, so you can expect to see the same very best match racing talent battling for their place at this year’s event as we have done over the past 24 years.

Attracting over 100,000 visitors to Gothenburg’s archipelago, this event is a hit not only with sailors but has asserted itself on the city’s social calendar as well. There will be plenty of action on and as well as on the water, so stay tuned for more details on what promises to be an anniversary edition not to be missed.

GKSS Match Cup Sweden
Women’s Trophy

GKSS Relaunch Women’s Match Cup Competition

 

Read more

 

Match Cup Sweden Hall of Fame

Over the last quarter-century the event has seen it’s share of World Champions, America’s Cup legends and Olympic heroes all lift the trophy. Some of these are lucky enough to have been inducted to the Match Cup Sweden Hall of Fame where their name and their legacy can live on.

Magnus Holmberg

Peter Gilmour

Pelle Petterson

Peter Klock

Björn Hansen

Past winners

1994 – Peter Gilmour (AUS)
1995 – Peter Gilmour (AUS)
1996 – Bertrand Pacé (FRA)
1997 – Peter Gilmour (AUS)
1998 – Peter Gilmour (AUS)
1999 – Peter Gilmour (AUS)
2000 – Dean Barker (NZL)
2001 – Russell Coutts (NZL)
2002 – Dean Barker (NZL)
2003 – Chris Law (GBR)
2004 – Russell Coutts (NZL)
2005 – Peter Gilmour (AUS)
2006 – n/a
2007 – Björn Hansen (SWE)
2008 – Mattias Rahm (SWE)
2009 – Peter Gilmour (AUS)
2010 – Ben Ainslie (GBR)
2011 – Ian Williams (GBR)
2012 – Björn Hansen (SWE)
2013 – Björn Hansen (SWE)
2014 – Björn Hansen (SWE)
2015 – Björn Hansen (SWE)
2016 – Phil Robertson (NZL)
2017 – Phil Robertson (NZL)

FORMAT OF RACING

QUALIFYING

Teams will be split to 2 groups of 6 boats for the fleet race Qualifying Stage. At the end of the Qualifying Stage, the top 3 teams will proceed directly to the Quarter Final Stage, with the bottom 3 from each group battling in the Sail-Off.

SAIL OFF

Teams from each group race in knockout competition to fill the remaining 2 Quarter Final Stage positions.

KNOCKOUT STAGES

From this point, teams race in knockout style competition, progressing from Quarter Final, to Semi Final, and to either Final or Petit Final stages, as they battle to become the event champion.

Course Layout

Tour Card Skippers

Torvar Mirsky (Mirsky Racing Team)

Ian Williams (GAC Pindar)

Taylor Canfield (US One Sailing Team)

Yann Guichard (Spindrift Racing)

Harry Price (Down Under Racing)

Qualifying Teams

Måns Holmberg (Gothenburg Racing Team)

Jonas Warrer (Warrer Racing)

Markus Edegran (Team Torrent)

Joachim Aschenbrenner (ART Sailing)

Wild Card Invites

Nicklas Dackhammar (Essiq Racing Team)

Johnie Berntsson (Berntsson Sailing Team)

Sam Gilmour (Neptune Racing)

Results

Overall Results
POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
2 GBR Ian Williams GAC Pindar
3 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team
4 AUS Harry Price Down Under Racing
5 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing
6 USA Taylor Canfield US One
7 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
8 SWE Johnie Berntsson Berntsson Sailing Team
9 SWE Måns Holmberg Holmberg Racing Team
10 USA Markus Edegran Team Torrent
11 DEN Jonas Warrer Warrer Racing
12 DEN Joachim Aschenbrenner Art Sailing
Final Results
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
2 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 0 1 1 0 2
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 0 0 1 3
Petit Final Results
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 1 2
2 AUS Harry Price Down Under Racing 0 0 0
Semi Finals

Semi Final - Pair 1

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 1 3
2 AUS Harry Price Down Under Racing 0 0 0 0

Semi Final - Pair 2

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 0 3
2 SWE Niklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 0 0 0 0 0
Quarter Finals

Quarter Final - Pair 1

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 0 0 1 3
2 USA Taylor Canfield US One 0 0 1 1 0 2

Quarter Final - Pair 2

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 SWE Niklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 1 1 0 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0 0

Quarter Final - Pair 3

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 SWE Johnie Berntsson Berntsson Sailing Team 0 0 0 0

Quarter Final - Pair 4

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 AUS Harry Price Down Under Racing 1 0 1 0 1 3
2 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing 0 1 0 1 0 2
Repechage

Repechage - Pair 1

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 1 1 3
2 DEN Jonas Warrer Warrer Racing 0 0 0 0

Repechage - Pair 2

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 0 1 3
2 USA Markus Edegran Team Torrent 0 0 1 0 1

Repechage - Pair 3

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 USA Taylor Canfield US One 1 1 0 0 1 3
2 SWE Måns Holmberg Holmberg Racing 0 0 1 1 0 2

Repechage - Pair 4

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 AUS Harry Price Down Under Racing 1 1 1 3
2 DEN Joachim Aschenbrenner Art Sailing 0 0 0 0
Qualifying Results
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 PEN PTS AVG. PTS
1 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing 1 1 1.8 3 2 2 10.8 2.16
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 5 1 1 1 2 1 11 2.75
3 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 2 3 3 4 3 2 17 4.25
4 SWE Johnie Berntsson Berntsson Sailing Team 5 1 3 2 3 5 19 3.17
5 AUS Harry Price Down Under Racing 6 4 2 2 1 5 20 5.00
6 USA Taylor Canfield US One 1 6 1 6 1 3.4 2 20.4 4.08
7 GBR Ian Williams GAC Pindar 2 4 2 5 4 4 21 5.25
8 USA Markus Edegran Team Torrent 4 2 4 5 4 3 22 3.67
9 SWE Måns Holmberg Holmberg Racing Team 5 3 5 3.8 5 1 22.8 4.56
10 SWE Niklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 6 2 3 4 6 3 24 6.00
11 DEN Jonas Warrer Warrer Racing 3 5 4 5 4.2 4 25.2 5.04
12 DEN Joachim Aschenbrenner Art Sailing 4 6 6 3 5 6 30 7.50