Copenhagen 2016

The Overall Results

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAMPRIZE MONEY
1 ISV Taylor Canfield US One $33,000
2 ESP Iker Martinez Team España $23,000
3 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing $18,000
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $18,000
5 SWE Mattias Rahm Rahm Racing $12,000
6 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $12,000
7 GBR Ian Williams GAC Pindar $12,000
8 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing $12,000
9 NZL Phil Robertson Waka Racing $5,000
10 SWE Johnie Berntsson Flux Team $5,000
11 AUS Evan Walker KA Match / CYCA $5,000
12 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing $5,000
13 NZL Chris Steele 36 Below Racing $5,000
14 DEN Michael Hestbaek Team Hydra $5,000
15 AUS Sam Gilmour Neptune Racing $5,000
16 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club $5,000
17 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing $5,000
18 SWE Hans Wallén Wallén Racing $5,000
19 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team $5,000
20 SWE Mans Holmberg Team Holmberg $5,000


Finals

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 ESP Iker Martinez Team España 0 0 0 0


Petit Finals

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 0 0


Semi Final

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 0 1 3
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 0 0 1 0 2


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 ESP Iker Martinez Team España 0 1 1 1 3
2 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 0 -0.5 0 0.5


Quarter Final

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 0 0 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 1 1 0 0 2


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 ESP Iker Martinez Team Espāna 0 1 0 1 1 3
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 0 1 0 0 2


Pair 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303304305306307308309310PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1 1 3
2 SWE Bjørn Hansen Nautiska Racing 0 0 0 0


Pair 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403404405406407408409410PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 0 1 1 3
2 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 0 0 1


Super 16 Knockout

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 1 1 3
2 AUS Steve Thomas RPYC -0.5 0 0 -0.5


Pair 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303304305306307308309310PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 0 1 1 3
2 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing 0 1 0 0 1


Pair 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403404405406407408409410PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 0 0 0 0


Pair 5
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM501502503504505506507508509510PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 0 1 0 1 3
2 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 0 1 0 1 0 2


Pair 6
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM601602603604605606607608609610PTS
1 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing 0 0 1 1 1 3
2 NZL Phil Robertson Waka Racing 1 1 0 0 0 2


Pair 7
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM701702703704705706707708709710PTS
1 ESP Iker Martinez Team Espana 0 1 1 1 3
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 0 0 0 1


Pair 8
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM801802803804805806807808809810PTS
1 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 1 0 1 1 3
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 1 0 1 0 0 2


Qualifying Results

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM
1 ISV Taylor Canfield US One
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing
3 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
5 GBR Ian Williams GAC Pindar
6 NZL Phil Robertson Waka Racing
7 NZL Chris Steele 36 Below Racing
8 USA Sally Barkow Team Magenta 32
9 SWE Johnie Berntsson Flux Team
10 ESP Iker Martinez Team Espana
11 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing
12 AUS Evan Walker KA Match / CYCA
13 DEN Michael Hestbaek Team Hydra
14 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing
15 AUS Steven Thomas RPYC
16 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
17 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing
18 SWE Hans Wallén Wallén Racing
19 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team
20 SWE Mans Holmberg Team Holmberg


Sail off

 

Group 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1 2
2 SWE Mans Holmberg Team Holmberg 0 0 0


Group 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203PTS
1 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club 1 0 1 2
2 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing 0 1 0 1


Group 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 1 1 2
2 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 0 0 0


Group 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403PTS
1 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 1 1 2
2 SWE Hans Wallén Wallén Racing 0 0 0


Qualifying

 

Group 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing 1 1 1 4 2 3 1 13
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 2 2 2 1 3 1 2 13
3 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 3 4 3 3 1 5 4 23
4 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 5 3 4 2 4 4 3 25
5 SWE Mans Holmberg Team Holmberg 4 5 5 5 5 2 5 31


Group 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 3 1 1 1 1 2 3 12
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 3 3 3 5 1 4 20
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 5 2 2 4 3 3 1 20
4 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing 4 5 4 5 2 4 2 26
5 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club 2 4 5 2 4 5 5 27


Group 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 2 2 1 2 1 3 12
2 NZL Phil Robertson Waka Racing 5 5 1 2 1 5 1 20
3 ESP Iker Martinez Team Espana 3 1 4 3 5 4 2 22
4 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 2 3 5 4 4 3 4 25
5 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 6 4 3 5 5 2 5 30


Group 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 2 2 5 1 1 1 2 14
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 3 3 2 3 4 5 1 21
3 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing 5 4 3 2 2 3 3 22
4 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 1 5 1 4 3 4 5 23
5 SWE Hans Wallén Wallén Racing 4 1 4 5 5 2 4 25