Newport 2016

The Overall Results

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAMPRIZE MONEY
1 ISV Taylor Canfield US One $33,000
2 NZL Phil Robertson WAKA Racing $23,000
3 GBR Ian Williams GAC Pindar $18,000
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $18,000
5 NZL Chris Steele 36 Below Racing $12,000
6 DEN Nicolai Sehested TRE_FOR Match Racing $12,000
7 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team $12,000
8 SWE Mattias Rahm Rahm Racing $12,000
9 AUS Steve Thomas RPM Racing $5,000
10 AUS David Gilmour Team Gilmour $5,000
11 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $5,000
12 SWE Hans Wallen Wallen Racing $5,000
13 SWE Johnie Berntsson Flux Team $5,000
14 AUS Matt Jerwood Redline Racing $5,000
15 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team $5,000
16 USA Michael Menninger 13FIFTY Racing $5,000
17 AUS Evan Walker KA Match / CYCA $5,000
18 USA Chris Poole Riptide Racing $5,000
19 ESP Iker Martinez Team Espāna $5,000
20 AUS Keith Swinton Team Accure $5,000


Finals

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 1 3
2 NZL Phil Robertson WAKA Racing 1 0 0 0 1


Petit Finals

 

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 0 0


Semi Final

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 0 1 2
2 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 0 1


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 NZL Phil Robertson WAKA Racing 1 0 1 2
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 0 1 0 1


Quarter Final

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 0 0


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 NZL Phil Robertson WAKA Racing 1 1
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 0 0


Pair 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303304305306307308309310PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1
2 DEN Nicolai Sehested TRE_FOR Match Racing 0 0


Pair 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403404405406407408409410PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1
2 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 0 0


Super 16 Knockout

 

Pair 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103104105106107108109110PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 0 1 1 0 1 3
2 AUS Steve Thomas RPM Racing 1 0 0 1 0 2


Pair 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203204205206207208209210PTS
1 NZL Phil Robertson WAKA Racing 0 1 1 1 3
2 AUS David Gilmour Team Gilmour 1 0 0 0 1


Pair 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303304305306307308309310PTS
1 DEN Nicolai Sehested TRE_FOR Match Racing 1 1 1 3
2 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 0 0 0 0


Pair 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403404405406407408409410PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 1 3
2 AUS Matt Jerwood Redline Racing 0 0 0 0


Pair 5
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM501502503504505506507508509510PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 1 1 3
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 0 0 0 0


Pair 6
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM601602603604605606607608609610PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 SWE Hans Wallen Wallen Racing 0 0 0 0


Pair 7
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM701702703704705706707708709710PTS
1 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 0 0 0


Pair 8
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM801802803804805806807808809810PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 1 3
2 USA Michael Menninger 13FIFTY Racing -1 0 -0.5 0 -1.5


Qualifying Results

POSCOUNTRYSKIPPERTEAM
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing
2 NZL Phil Robertson WAKA Racing
3 DEN Nicolai Sehested TRE_FOR Match Racing
4 GBR Ian Williams GAC Pindar
5 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team
6 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
7 SWE Mattias Rahm Rahm Racing
8 USA Michael Menninger 13FIFTY Racing
9 ISV Taylor Canfield US One
10 USA Sally Barkow Team Magenta 32
11 SWE Hans Wallen Wallen Racing
12 SWE Johnie Berntsson Flux Team
13 AUS Matt Jerwood Redline Racing
14 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team
15 AUS David Gilmour Team Gilmour
16 AUS Steve Thomas RPM Racing
17 AUS Evan Walker KA Match / CYCA
18 USA Chris Poole Riptide Racing
19 ESP Iker Martinez Team Espāna
20 AUS Keith Swinton Team Accure


Sail off

 

Group 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM101102103PTS
1 AUS Steve Thomas RPM Racing 1 1 2
2 AUS Keith Swinton Team Accure 0 0 0


Group 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM201202203PTS
1 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 1 0 1 2
2 USA Chris Poole Riptide Racing 0 1 0 1


Group 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM301302303PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 0 1 1 2
2 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 1 0 0 1


Group 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAM401402403PTS
1 AUS David Gilmour Team Gilmour 0 1 1 2
2 ESP Iker Martinez Team Espāna 1 -0.5 0 0.5


Qualifying

 

Group 1
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 2 1 1 1 2 3 2 12
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 2 6 2 3 4 1 19
3 ISV Taylor Canfield US One 3 3 2 3 1 1 6 19
4 AUS Steve Thomas RPM Racing 4 4 3 4 6 2 3 26
5 AUS Keith Swinton Team Accure 5 5 4 5 4 5 6 34


Group 2
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 DEN Nicolai Sehested TRE_FOR Match Racing 2 1 4 5 2 1 1 2 18
2 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 4 3 1 1 3 2 3 1 18
3 USA Sally Barkow Team Magenta 32 1 2 2 3 4 5 2 3 22
4 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 5 4 3 2 1 3 5 5 28
5 USA Chris Poole Riptide Racing 3 5 7 4 5 4 4 4 36


Group 3
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 2 1 1 5 1 1 5 16
2 USA Michael Menninger 13FIFTY Racing 3 2 2 3 2 5 3 20
3 SWE Hans Wallen Wallen Racing 1 5 4 4 4 2 1 21
4 AUS Matt Jerwood Redline Racing 5 4 3 2 3 4 2 23
5 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 4 3 5 1 5 3 4 25


Group 4
POSCOUNTRYSKIPPERTEAMR1R2R3R4R5R6R7R8PTS
1 NZL Phil Robertson WAKA Racing 1 3 2 1 2 3 3 1 16
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 2 1 3 2 1 2 5 3 19
3 SWE Johnie Berntsson Flux Team 3 2 1 5 6 6 1 2 26
4 AUS David Gilmour Team Gilmour 5 4 5 5 3 1 2 4 29
5 ESP Iker Martinez Team Espāna 4 5 4 5 4 4 6 6 38