Copenhagen 2016

The Overall Results

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM PRIZE MONEY
1 ISV Taylor Canfield US One $33,000
2 ESP Iker Martinez Team España $23,000
3 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing $18,000
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $18,000
5 SWE Mattias Rahm Rahm Racing $12,000
6 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $12,000
7 GBR Ian Williams GAC Pindar $12,000
8 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing $12,000
9 NZL Phil Robertson Waka Racing $5,000
10 SWE Johnie Berntsson Flux Team $5,000
11 AUS Evan Walker KA Match / CYCA $5,000
12 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing $5,000
13 NZL Chris Steele 36 Below Racing $5,000
14 DEN Michael Hestbaek Team Hydra $5,000
15 AUS Sam Gilmour Neptune Racing $5,000
16 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club $5,000
17 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing $5,000
18 SWE Hans Wallén Wallén Racing $5,000
19 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team $5,000
20 SWE Mans Holmberg Team Holmberg $5,000

Finals

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 ESP Iker Martinez Team España 0 0 0 0

Petit Finals

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 0 0

Semi Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 0 1 3
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 0 0 1 0 2
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 ESP Iker Martinez Team España 0 1 1 1 3
2 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 0 -0.5 0 0.5

Quarter Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 0 0 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 1 1 0 0 2
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 ESP Iker Martinez Team Espāna 0 1 0 1 1 3
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 0 1 0 0 2
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1 1 3
2 SWE Bjørn Hansen Nautiska Racing 0 0 0 0
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 0 1 1 3
2 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 0 0 1

Super 16 Knockout

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 1 1 3
2 AUS Steve Thomas RPYC -0.5 0 0 -0.5
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 0 1 1 3
2 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing 0 1 0 0 1
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 0 0 0 0
Pair 5
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 0 1 0 1 3
2 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 0 1 0 1 0 2
Pair 6
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 PTS
1 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing 0 0 1 1 1 3
2 NZL Phil Robertson Waka Racing 1 1 0 0 0 2
Pair 7
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 PTS
1 ESP Iker Martinez Team Espana 0 1 1 1 3
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 0 0 0 1
Pair 8
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 PTS
1 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 1 0 1 1 3
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 1 0 1 0 0 2

Qualifying Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 ISV Taylor Canfield US One
2 SWE Mattias Rahm Rahm Racing
3 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
5 GBR Ian Williams GAC Pindar
6 NZL Phil Robertson Waka Racing
7 NZL Chris Steele 36 Below Racing
8 USA Sally Barkow Team Magenta 32
9 SWE Johnie Berntsson Flux Team
10 ESP Iker Martinez Team Espana
11 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing
12 AUS Evan Walker KA Match / CYCA
13 DEN Michael Hestbaek Team Hydra
14 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing
15 AUS Steven Thomas RPYC
16 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
17 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing
18 SWE Hans Wallén Wallén Racing
19 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team
20 SWE Mans Holmberg Team Holmberg

Sail off

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 1 1 2
2 SWE Mans Holmberg Team Holmberg 0 0 0
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 PTS
1 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club 1 0 1 2
2 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing 0 1 0 1
Group 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 1 1 2
2 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 0 0 0
Group 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 PTS
1 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 1 1 2
2 SWE Hans Wallén Wallén Racing 0 0 0

Qualifying

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PTS
1 DEN Nicolai Sehested Trefor Matchracing 1 1 1 4 2 3 1 13
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 2 2 2 1 3 1 2 13
3 AUS Evan Walker KA Match / CYCA 3 4 3 3 1 5 4 23
4 SWE Nicklas Dackhammar Dackhammar Racing 5 3 4 2 4 4 3 25
5 SWE Mans Holmberg Team Holmberg 4 5 5 5 5 2 5 31
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 3 1 1 1 1 2 3 12
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 3 3 3 5 1 4 20
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 5 2 2 4 3 3 1 20
4 DEN Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing 4 5 4 5 2 4 2 26
5 AUS Steven Thomas Royal Perth Yacht Club 2 4 5 2 4 5 5 27
Group 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PTS
1 SWE Mattias Rahm Rahm Racing 1 2 2 1 2 1 3 12
2 NZL Phil Robertson Waka Racing 5 5 1 2 1 5 1 20
3 ESP Iker Martinez Team Espana 3 1 4 3 5 4 2 22
4 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 2 3 5 4 4 3 4 25
5 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 6 4 3 5 5 2 5 30
Group 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 2 2 5 1 1 1 2 14
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 3 3 2 3 4 5 1 21
3 SWE Bjorn Hansen Nautiska Racing 5 4 3 2 2 3 3 22
4 DEN Michael Hestbaek Team Hydra 1 5 1 4 3 4 5 23
5 SWE Hans Wallén Wallén Racing 4 1 4 5 5 2 4 25