GKSS Match Cup Sweden 2017

The Overall Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM PRIZE MONEY
1 NZL Phil Robertson CHINA One Ningbo $16,000
2 ISV Taylor Canfield US One $14,000
3 GBR Ian Williams GAC Pindar $11,000
4 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL $10,000
5 AUS David Gilmour Team Gilmour $5,000
6 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $5,000
7 NZL Chris Steele 36 Below Racing $5,000
8 SWE Nicklas Dackhammar Essiq Racing Team $5,000
9 AUS Matt Jerwood Redline Racing $3,000
10 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team $3,000
11 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing $3,000
12 AUS Harry Price Down Under Racing $3,000
13 AUS Sam Gilmour Neptune Racing $3,000
14 SWE Johnie Berntsson Flux Team $3,000
15 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $3,000
16 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing $3,000
17 AUS Evan Walker KA Match $2,500
18 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team $2,500

Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 NZL Phil Robertsson China One Ningbo 1 1 1 3
2 ISV Taylor Canfield US One 0 0 0 0

Petit Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 1 2
2 NED Pieter-Jan Potsma Sailing Team NL 1 0 0 1

Semi Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 USA Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 GBR Ian Williams GAC Pinar 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 1 0 1 3
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 0 0 1 0 1

Quarter Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 1 1 3
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 0 0 0 1
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 ISV Canfield US One 1 1 0 0 1 3
2 AUS D Gilmour Team Gilmour 0 0 1 1 0 2
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 NZL Robertson China One Ningbo 1 1 2
2 NZL Steele 36 Below Racing 0 0 0
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 NED Postma Sailing Team NL 1 1 2
2 SWE Dackhammar Essiq Racing Team 0 0 0

Round of 16

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 AUS David Gilmour Team Gilmour 1 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 0 0 0
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 0 1 1 3
2 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 0 1 0 0 1
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 0 0 1 1 3
2 AUS Matt Jerwood Redline Racing 0 1 1 0 0 2
Pair 5
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 1 1 3
2 SWE Johnie Berntsson Flux Team 0 0 0 0
Pair 6
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing Team 0 0 0 0
Pair 7
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 1 0 1 3
2 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing 0 0 1 0 1
Pair 8
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 1 1 1 3
2 AUS Harry Price Down Under Racing 1 0 0 0 1

Qualifying Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 GBR Ian Williams GAC Pindar
2 AUS Matt Jerwood Redline Racing
3 NZL Phil Robertson China One Ningbo
4 ISV Taylor Canfield US One
5 AUS David Gilmour Team Gilmour
6 NZL Chris Steele 36 Below Racing
7 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team
8 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
9 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
10 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL
11 SWE Johnie Berntsson Flux Team
12 USA Sally Barkow Team Magenta 32
13 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing Team
14 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing
15 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team
16 AUS Harry Price Down Under Racing
17 AUS Evan Walker KA Match
18 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team

Sail off

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 PTS
1 AUS Harry Price Down Under Racing 1 1 2
2 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 0 0 0
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 PTS
1 AUS Harry Price Down under racing 1 1 2
2 AUS Evan Walker KA Match 0 0 0

Qualifying

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 4 5 2 2 1 14
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 5 1 5 1 2 14
3 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 2 2 3 3 4 14
4 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 4 1 5 6 17
5 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing Team 3 3 6 4 3 19
6 AUS Evan Walker KA Match 6 6 4 6 5 27
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 2 6 1 1 11
2 ISV Taylor Canfield US One 3 1 2 3 2 11
3 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 6 4 1 2 3 16
4 USA Sally Barkow Team Magenta 32 4 5 3 4 4 20
5 USA Nevin Snow 13 FIFTY Racing 2 3 4 6 6 21
6 AUS Harry Price Down Under Racing 5 6 5 5 5 2 28
Group 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 1 2 3 8
2 AUS David Gilmour Team Gilmour 4 3 4 1 2 14
3 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 2 2 2 4 4 14
4 SWE Johnie Berntsson FLUX Team 5 6 5 3 1 20
5 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 3 5 3 6 5 22
6 SUI Eric Monnin Albert Riele Swiss Team 6 4 6 5 6 27