Match Cup Australia 2017

The Overall Results

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM PRIZE MONEY
1 NZL Robertson China One Ningbo $24,000
2 AUS Jerwood Redline Racing $21,000
3 AUS Mirsky Mirsky Racing Team $18,000
4 AUS D Gilmour Team Gilmour $15,000
5 NZL Steele 36 Below Racing $12,000
6 ISV Canfield US One $12,000
7 AUS Thomas RPM Racing $12,000
8 FRA Guichard Spindrift Racing $12,000
9 SWE Dackhammar ESSIQ Racing Team $6,000
10 DEN Warrer Team Warren $6,000
11 AUS Walker KA Match $6,000
12 SWE Holmberg CFA Racing $6,000
13 GBR Williams GAC Pindar $6,000
14 AUS S Gilmour Neptune Racing $6,000
15 DEN Sehested EWII Racing $6,000
16 NED Postma Sailing Team NL $6,000
17 NZL Anyon RNZYS Performance $6,000
18 USA Barkow Team Magenta 32 $6,000

Finals

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 NZL Robertson Robertson Racing Team 1 1 1 3
2 AUS Jerwood Redline Racing 0 0 0 0

Petit Finals

 

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 AUS Mirsky Mirsky Racing Team 0 1 1 2
2 AUS Gilmour Team Gilmour 1 0 0 1

Semi Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 NZL Robertson Robertson Racing 0 1 1 1 3
2 AUS D Gilmour Team Gilmour 1 0 0 0 1
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 1 3
2 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 0 0 0 0

Quarter Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 AUS Dave Gilmour Team Gilmour 1 0 1 1 3
2 ISV Taylor Canfield US One 0 1 0 0 1
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 0 0 1 3
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 0 0 1 1 0 2
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 1 1 0 1 3
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 0 0 1 0 1
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 NZL Phil Robertson Robertson Racing 1 1 0 1 3
2 AUS Steve Thomas RPM Racing 0 0 1 0 1

Round of 16

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 1 3
2 NED PieterJan Postma Sailing Team NL 0 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 0 0 1 1 1 3
2 DEN Jonas Warrer Team Warrer 1 1 0 0 0 2
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 1 0 0 1 1 3
2 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 0 1 1 0 0 2
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 NZL Phil Robertson Robertson Racing 0 1 1 1 3
2 SWE Mans Holmberg CFA Sports 1 0 0 0 1
Pair 5
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 PTS
1 AUS Steve Thomas RPM Racing 1 1 1 3
2 DEN Nicolai Sehested EWII Racing 0 0 0 0
Pair 6
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0
Pair 7
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 1 3
2 GBR Ian Williams GAC Pindar 0 0 0 0
Pair 8
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 PTS
1 AUS Dave Gilmour Team Gilmour 1 1 0 1 3
2 AUS Evan Walker KA Match 0 0 1 0 1

Qualifying Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 ISV Taylor Canfield US One
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing
3 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team
4 NZL Phil Robertson Robertson Racing
5 AUS Steve Thomas RPM Racing
6 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
7 AUS Matt Jerwood Redline Racing
8 AUS Evan Walker KA Match
9 AUS David Gilmour Team Gilmour
10 GBR Ian Williams GAC Pindar
11 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
12 DEN Nicolai Sehested EWII Racing
13 SWE Mans Holmberg CFA Sports
14 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team
15 DEN Jonas Warrer Team Warrer
16 NED PieterJan Postma Sailing Team NL
17 NZL George Anyon RNZYS Performance
18 USA Sally Barkow Team Magenta 32

Sail off

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 PTS
1 NED Postma Sailing Team NL 1 0 1 2
2 USA Barkow Team Magenta 32 0 1 0 1
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 PTS
1 NED Postma Sailing Team NL 1 1 2
2 NZL Anyon RNZYS Performance 0 0 0

Qualifying

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 3 1 1 1 1.5 1.5 1.5 1.5 1 13
2 NZL Phil Robertson Robertson Racing 1 2 2 4 1 1 3 2 16
3 AUS Matt Jerwood Redline Racing 2 3 4 3 2 2 1 1 2 20
4 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 6 5 3 6 3 3 2 7 35
4 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 4 6 5 5 4 4 4 3 35
6 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 5 4 6 2 5 7 5 5 2 41
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 2 1 1 1 1 1 2 10
2 AUS Steven Thomas RPM Racing 5 1 2 3 2 3 2 1 19
3 AUS David Gilmour Team Gilmour 2 3 4 2 5 2 7 3 28
4 DEN Nicolai Sehested Ewii Racing 4 5 6 6 3 4 3 4.4 35.4
5 DEN Jonas Warrer Team Warrer 6 4 3 5 6 5 3 4 36
6 USA Sally Barkow Team Magenta 32 3 6 5 4 4 6 7 7 2 44
Group 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 5 1 1 4 2.75 2.75 2.75 2.75 22
1 AUS Torvar Mirsky Mirsky Racing Team 1 4 5 2 1 3 4 2 22
1 AUS Evan Walker KA Match 2 3 4 5 4 2 1 1 22
4 GBR Ian Williams GAC Pindar 3 6 2 1 2 1 2 6 23
5 SWE Måns Holmberg CFA Sports 4 2 3 6 3 4 5 3 30
6 NZL George Anyon RNZYS Performance 6 5 6 3 5 5 3 4 37