Match Cup Chicago 2017

Overall Results

Click on the POS-tab to sort the results.

POS COUNTRY SKIPPER TEAM PRIZE MONEY
1 GBR Ian Williams GAC Pindar $16,000
2 NZL Phil Robertson China One Ningbo $14,000
3 USA Taylor Canfield US One $11,000
4 AUS Sam Gilmour Neptune Racing $10,000
5 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $5,000
6 NZL Chris Steele 36 Below Racing $5,000
7 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team $5,000
8 AUS David Gilmour Team Gilmour $5,000
9 AUS Evan Walker KA Match $3,000
10 AUS Matt Jerwood Redline Racing $3,000
11 DEN Jonas Warrer Warrer Racing $3,000
12 FRA Quentin Delapierre Team Lorina-Golfe du Morbihan $3,000
13 USA Campbell Heart of America $3,000
14 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $3,000
15 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL $3,000
16 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing $3,000
17 AUS Harry Price Down Under Racing $2,500
18 USA Markus Edegran E11EVEN Racing $2,500

Finals

Click on the POS-tab to sort the results.

CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS AVR PTS
1 GBR WILLIAMS GAC PINDAR 1 1 1 3
2 NZL ROBERTSON CHINA ONE NINGBO 0 0 0 0

Petit Finals

Click on the POS-tab to sort the results.

CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS AVR PTS
1 USA CANFIELD US ONE 1 1 2
2 AUS S GILMOUR NEPTUNE RACING 0 0 0

Semi Finals

Click on the POS-tab to sort the results.

Pair 1
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS AVR PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 1 3
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 0 0
Pair 2
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS AVR PTS
1 AUS Phil Robertson China One Ningbo 1 0 0 1 1 3
2 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 0 0 2

Quarter Finals

Click on the POS-tab to sort the results.

Pair 1
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS AVR PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 0 1 1 3
2 NZL Chris Steele 36 Below Racing 0 1 0 0 1
Pair 2
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS AVR PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 1 1 3
2 AUS David Gilmour Team Gilmour 0 0 0 0
Pair 3
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS AVR PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 1 1 0 1 3
2 SWE Nicklas Dackhammar Essiq Racing Team 0 0 1 0 1
Pair 4
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS AVR PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 0 1 1 1 3
2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 0 0 0 2

Round of 16

Click on the POS-tab to sort the results.

Pair 1
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS AVR PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 0 1 0 1 3
2 AUS Matt Jerwood Redline Racing 0 1 0 1 0 2
Pair 2
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS AVR PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 0 0 1 1 3
2 AUS Evan Walker KA Match 0 1 1 0 0 2
Pair 3
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS AVR PTS
1 ISV Taylor Canfield US One 0 1 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 1 0 0 0 1
Pair 4
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS AVR PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 1 3
2 USA Nevin Snow 13 FIfty Racing 0 0 0 0
Pair 5
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 PTS AVR PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 1 1 1 3
2 USA Andrew Campbell Heart of America 1 0 0 0 1
Pair 6
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 PTS AVR PTS
1 SWE Nicklas Dackhammar Essiq Racing Team 1 0 1 1 3
2 FRA Quentin Delapierre Team Lorina- Golfe du Morihan 0 1 0 0 1
Pair 7
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 PTS AVR PTS
1 AUS David Gilmour Team Gilmour 1 1 1 3
2 NED PJ Postma Sailing Team NL 0 0 0 0
Pair 8
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 PTS AVR PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 0 1 3
2 DEN Jonas Warrer Warrer Racing 0 0 1 0 1

Qualifying Results

Click on the POS-tab to sort the results.

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing
2 NZL Phil Robertson China One Ningbo
3 ISV Taylor Canfield US One
4 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
5 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
6 SWE Nicklas Dackhammar Essiq Racing Team
7 AUS David Gilmour Team Gilmour
8 GBR Ian Williams GAC Pindar
9 DEN Jonas Warrer Warrer Racing
10 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL
11 FRA Quentin Delapierre Team Lorina - Golfe du Morbihan
12 USA Andrew Campbell Heart Of America
13 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing
14 USA Sally Barkow Team MagentA 32
15 AUS Evan Walker KA Match
16 AUS Matt Jerwood Redline Racing
17 AUG Harry Price Down Under Racing
18 USA Markus Edegran E11even Racing

Sail Off

Click on the POS-tab to sort the results.

Pair 1
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 PTS AVR PTS
1 AUS Harry Price Down Under Racing 0 1 1 2
2 USA Markus Edegran E11even Racing 1 0 0 1
Pair 2
CLR POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 PTS AVR PTS
Yellow 2 AUS Harry Price Down Under Racing 0 0 0 0.00
Black 1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 2 1.00

Qualifying

Click on the POS-tab to sort the results.

Group 1
SEED CLR D1 CLR D2 POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 PEN PTS AVR PTS
1 Dark Blue Light Blue 1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 2 1 4 6 1 2 2 1 20 2.22
6 Grey Dark Blue 2 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 2 4 2 1 2 2 1 4 3 21 2.33
7 Black Grey 5 USA Sally Barkow Team Magenta 32 4 1 6 2 5 3 5 6 5 37 4.11
12 Red Black 6 AUS Harry Price Down Under Racing 5 6 4 6 1 5 4 3 6 40 4.44
13 Yellow Red 3 DEN Jonas Warrer Warrer Racing 3 3 5 3 4 4 6 5 2 35 3.89
18 Light Blue Yellow 4 USA Campbell Heart of America 6 5 3 5 3 6 3 1 4 36 4.00
Group 2
SEED CLR D1 CLR D2 POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 PEN PTS AVR PTS
1 NZL Chris Steele 36 Below Racing 1 1 2 2 1 1 1 5 1 15
2 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 3 2 4 1 3 2 4 4 6 29
3 GBR Ian Williams GAC Pindar 2 4 3 3 6 3 6 2 2 31
4 FRA Quentin Delapierre Team Lorina-Golfe du Morbihan 6 6 1 5 5 4 5 1 3 36
5 AUS Evan Walker KA Match 5 5 5 4 2 6 2 6 4 39
6 AUS Matt Jerwood Redline Racing 4 3 6 6 4 5 3 3 5 39
Group 3
SEED CLR D1 CLR D2 POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 PEN PTS AVR PTS
3 Dark Blue Light Blue 1 USA Taylor Canfield US One 6 3 1 1 1 1 3 1 4 21 2.33
4 Grey Dark Blue 2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 2 4 2 2 6 4 2 4 1 27 3.00
9 Black Grey 3 AUS David Gilmour Team Gilmour 3 6 5 3 2 6 1 2 2 30 3.33
10 Red Black 4 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 4 5 4 5 3 3 4 3 3 34 3.78
15 Yellow Red 5 USA Nevin Snow 13 Fifty Racing 1 1 6 4 5 2 6 6 5 36 4.00
16 Light Blue Yellow 6 USA Markus Edegran E11EVEN Racing 5 2 3 6 4 5 5 5 6 2 43 4.56