Match Cup Russia 2017

The Overall Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM PRIZE MONEY
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo $16,000
2 AUS Sam Gilmour Neptune Racing $14,000
3 GBR Ian Williams GAC Pindar $11,000
4 AUS Matt Jerwood Redline Racing $10,000
5 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL $5,000
6 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing $5,000
7 FRA Yann Guichard Spindrift Racing $5,000
8 DEN Jonas Warrer Aarhus Innovator $5,000
9 AUS Steve Thomas RPM Racing $3,000
10 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team $3,000
11 RUS Victor Serezkhin Gazprom Team Russia $3,000
12 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team $3,000
13 USA Markus Edegran E11even Racing $3,000
14 USA Sally Barkow Team Magenta 32 $3,000
15 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing $3,000
16 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team $3,000
17 RUS Evgeny Neugodnikov Team Tavatuy $2,500
18 RUS Evgeny Elfimov M1 Cloud $2,500

Qualifying

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 NED POSTMA SAILING TEAM NL 3 2 2 4 1 3 2 1 18
2 AUS JERWOOD REDLINE RACING 1 4 3 1 3 1 1 4 18
3 NZL ROBERTSON CHINA ONE NINGBO 2 1 1 3 2 4 3 3 19
4 RUS SEREZHKIN GAZPROM TEAM RUSSIA 4 5 6 2 4 2 4 2 29
5 AUT DELLE KARTH CHILLI RACING 6 3 4 5 5 5 5 5 38
6 RUS ELFIMOV M1 CLOUD 5 6 5 6 6 6 6 6 46
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 GBR WILLIAMS GAC PINDAR 2 1 1 2 1 1 3 6 2 19
2 SWE DACKHAMMAR ESSIQ RACING TEAM 1 2 3 4 2 2 4 4 22
3 USA EDEGRAN E11EVEN RACING 5 4 2 3 3 6 2 1 26
4 DEN WARRER AARHUS INNOVATOR 4 3 4 1 5 3 5 2 27
5 USA BARKOW MAGENTA 32 3 5 5 5 4 4 1 3 30
6 RUS NEUGODNIKOV TEAM TAVATUY 6 6 6 6 6 5 6 5 46
Group 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 PEN PTS
1 FRA GUICHARD SPINDRIFT RACING 2 1 1 1 2 2 2 2 13
2 SWE HOLMBERG GOTHENBURG RACING 4 2 2 5 1 1 3 3 21
3 AUS GILMOUR NEPTUNE RACING 3 4 3 2 6 3 1 1 23
4 AUS THOMAS RPM RACING 1 3 4 3 3 4 4 4 26
5 SWE KLING CAPRICE MATCH RACING TEAM 5 6 5 4 4 5 6 6 41
6 POL WOSINSKI DELPHIA SAILING TEAM 6 5 6 6 5 6 5 5 44

Qualifying Results

POS COUNTRY SKIPPER TEAM
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL
3 GBR Ian Williams GAC Pindar
4 AUS Matt Jerwood Redline Racing
5 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing
6 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team
7 NZL Phil Robertson CHINAone Ningbo
8 AUS Sam Gilmour Neptune Racing
9 USA Markus Edegran E11EVEN Racing
10 AUS Steve Thomas RPM Racing
11 DEN Jonas Warrer Aarhus Innovator
12 RUS Victor Serezhkin Gazprom Team Russia
13 USA Sally Barkow Team Magenta 32
14 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing
15 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team
16 POL Lukasz Wosinski Delphia Match Racing Team
17 RUS Evgeny Neugodnikov Team Tavatuy
18 RUS Evgeny Elfimov M1 Cloud

Sail off

 

Group 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 PTS
1 RUS Evgeny Neugodnikov Team Tavatuy 1 1 2
2 RUS Evgeny Elfimov M1 Cloud 0 0 0
Group 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 PTS
1 POL Lukasz Wosinski 1 1 2
2 RUS Evgeny Neugodnikov 0 0 0

Round of 16

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 FRA Yann Guichard Spindrift Racing 1 1 2
2 POL Lukasz Wosinski Delphia Sailing Team 0 0 0
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 1 0 1 2
2 SWE Kim Kling Caprice Match Racing Team 0 1 0 1
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 2
2 AUT Nico Delle Karth Chilli Racing 0 0 0
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 1 3
2 USA Sally Barkow Team Magenta 32 0 0 0 0
Pair 5
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 PTS
1 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing 0 1 1 2
2 RUS Victor Serezhkin Gazprom Team Russia 1 0 0 1
Pair 6
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 PTS
1 DEN Jonas Warrer Aarhus Innovator 0 1 1 2
2 SWE Nicklas Dackhammar ESSIQ Racing Team 1 0 0 1
Pair 7
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 PTS
1 NZL Phil Robertson CHINAone Ningbo 0 0 1 1 1 3
2 AUS Steve Thomas RPM Racing 1 1 0 0 0 2
Pair 8
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 1 1 2
2 USA Markus Edegran E11EVEN Racing 0 0 0

Quarter Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 AUS Sam Gilmour Neptune Racing 0 1 1 1 3
2 FRA YannGuichard Spindrift Racing 1 0 0 0 1
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 NZL Phil Robertson China One Ningbo 1 1 0 0 1 3
2 NED Pieter-Jan Postma Sailing Team NL 0 0 1 1 0 2
Pair 3
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 PTS
1 GBR Ian Williams GAC Pindar 1 1 1 3
2 DEN Jonas Warrer Aarhus Innovator 0 0 0 0
Pair 4
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 PTS
1 AUS Matt Jerwood Redline Racing 1 1 0 0 1 3
2 SWE Måns Holmberg Gothenburg Racing 0 0 1 1 0 2

Semi Final

 

Pair 1
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 Gilmour NEPTUNE RACING 1 0 0 1 1 3
2 Jerwood REDLINE RACING 0 1 1 0 0 2
Pair 2
POS COUNTRY SKIPPER TEAM 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 PTS
1 Robertson CHINA ONE NINGBO 1 0 1 1 3
2 Williams GAC PINDAR 0 1 0 0 1

Petit Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 Williams GAC PINDAR 1 0 1 2
2 Jerwood Redline Racing 0 1 0 1

Finals

POS COUNTRY SKIPPER TEAM 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 PTS
1 Robertson CHINA ONE NINGBO 1 1 1 3
2 Gilmour NEPTUNE RACING 0 0 0 0