WMRT 2017 Perth Match Cup

Pos Country Skipper Team Points
1 AUS Steven Thomas RPM Racing 10
2 AUS Evan Walker KA Match /CYCA 9
3 NZL George Anyon RNZYS Performance Program 8
4 AUS Will Boulden Alpha Racing Team 7
5 AUS Brett Burvill Edge Racing 6
6 RUS Victor Serezhkin Gazprom Team Russia 5
7 MAS Jeremy Koo Sime Derby Foundation / KRT 4
8 AUS Robbie Gibbs Royal Perth Yacht Club 3
9 NZL Gemma Jones RNZYS Performance Program 0
10 AUS Will Dargaville Rogue Racing /RPAYC 0

Cumulative Results

Pos Country Skipper Team RR1 RR2 Tot pts
1 AUS Steven Thomas RPM Racing 9 5 14
2 NZL George Anyon RNZYS Performance Program 8 4 12
3 AUS Will Boulden Alpha Racing Team 4.5 5 9.5
4 AUS Evan Walker KA Match /CYCA 6 3 9
5 AUS Brett Burvill Edge Racing 3 3 6
6 RUS Victor Serezhkin Gazprom Team Russia 1.5 3 4.5
7 AUS Robbie Gibbs Royal Perth Yacht Club 2 2 4
8 NZL Gemma Jones RNZYS Performance Program 2.5 1 3.5
9 MAS Jeremy Koo Sime Derby Foundation / KRT 3 0 3
10 AUS Will Dargaville Rogue Racing /RPAYC 2 0 2

Results RR1

Round Robin 1 ST EW WB GJ WD JK GA RG BB VS Points
Steven Thomas - 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9
Evan Walker 0 - 1 1 1 1 0 1 0 1 6
Will Boulden 0 0 - 1 1 0.5 0 1 1 0 4.5
Gemma Jones 0 0 -0.5 - 1 1 0 0 1 0 2.5
Will Dargaville 0 0 0 0 - 0 0 1 0 1 2
Jeremy Koo 0 0 0 0 1 - 0 1 0 1 3
George Anyon 0 1 1 1 1 1 - 1 1 1 8
Robbie Gibbs 0 0 0 1 0 0 0 - 0 1 2
Brett Burvill 0 1 0 0 -1 1 0 1 - 1 3
Victor Serezhkin 0 0 1 1 0 0 0 -0.5 0 - 1.5

Results RR2

Round Robin 2 ST EW WB GJ WD JK GA RG BB VS Points
Steven Thomas - 1 1 1 1 1 5
Evan Walker - 1 1 0 1 0 3
Will Boulden - 1 1 1 1 1 5
Gemma Jones 0 0 - 1 0 0 1
Will Dargaville 0 0 0 - 0 0 0
Jeremy Koo 0 0 - 0 0 0 0
George Anyon 0 1 0 1 1 - 1 4
Robbie Gibbs 0 1 1 - 0 2
Brett Burvill 0 0 1 1 1 - 0 3
Victor Serezhkin 0 1 0 1 0 1 - 3

Semi Finals 1

Country Skipper Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 PTS
AUS Walker Black boat 1 1 2
NZ Anyon Yellow boat 0 0 0

Semi Finals 2

Country Skipper Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 PTS
AUS Boulden Green boat 0 0 0
AUS Thomas Dark blue boat 1 1 2

Petit Finals

Country Skipper Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 PTS
AUS Anyon Blue 1 1 2
AUS Boulden Green 0 0 0

Finals

Country Skipper Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 PTS
AUS Thomas Black boat 1 1 2
AUS Walker Yellow boat 0 0 0